Jak zateplit dřevěnou chatu?

Chata je pro mnohé z nás ideálním prostředím k odpočinku, relaxaci a k trávení rodinné dovolené.  Obklopeni klidnou přírodou zde snadno zapomeneme na každodenní problémy a pracovní vytížení a věnujeme se zahrádce, rybaření nebo grilování.  Zejména pokud žijeme v nekonečném ruchu velkoměsta, je pro nás chata nedocenitelnou možností trochu si vydechnout.

Pokud patříte k těm, kteří na chatě tráví veškerý volný čas od prvních slunečných dnů až do prvních mrazíků, zajisté oceníte nápady, jak chatu co nejlépe zvelebit a zútulnit. Pokud uvažujete například o zateplení dřevěné chaty, které by vám umožnilo chataření i v zimním období, zde je pár nápadů a návodů, jak na to.

Proč zateplovat?

Jak již bylo výše zmíněno, chata je místem, kam se rádi uchýlíme s přáteli, rodinou nebo často jen sami se sebou. V zimním období nás z chatek vyhání zima a mráz, v létě je uvnitř takové vedro, že prcháme do stínu okolních stromů a lesů.  Zateplení chatky se proto jeví jako ideální řešení, které nejen že zabrání úniku tepla ven, ale zároveň reguluje množství tepla uvnitř. Předtím, než se do samotného zateplení pustíme, je dobré si uvědomit, zda se nám investice vyplatí. Pokud trávíme na chatě jen pár dní v roce, je to investice zcela zbytečná.

Co zateplovat?

Rozhodujícím faktorem pro postup zateplení je velikost chaty a celkové prostorové dispozice. To znamená, že se musíme rozhodovat podle toho, zda je chata jednopodlažní nebo vícepodlažní, zda je podsklepená a je nám tak zima od nohou. K zateplení tak můžeme vybrat několik míst:

  • strop
  • fasáda
  • podlaha

Zateplení stropu dřevěné chaty

K tomuto kroku přistupujeme v případě, že je chata vícepodlažní. Nejvíce tepla může unikat díky chladné. Zateplení stropu se nejčastěji provádí pomocí foukané minerální izolace, která nejlépe utěsní veškeré díry.

Zateplení fasády dřevěné chaty

Fasádu zateplujeme nejčastěji pomocí polystyrenových desek. Důležité je vytvoření kvalitní parozábrany kvůli pronikání vlhkosti a následnému množení plísní.

Zateplení podlahy dřevěné chaty

Podlahu je nutné zateplit především v případě, že je chata podsklepená a do obývací části se tak může dostat zima z chladného sklepa.

Vnitřní nebo vnější izolace?

Další krok, který před zateplením musíme dobře rozmyslet, je způsob zateplení. Konkrétně se jedná o to, jestli budeme zateplovat zevnitř nebo zvenku.

Vnější izolace

 Tento typ izolace je v porovnání s vnitřním zateplením lepší variantou. Výhodou je především to, že nedochází k promrznutí konstrukce chaty, která je tak vyhřátá a lépe udrží teplo. Tepelné ztráty jsou tedy minimální.

Vnitřní izolace

Vnitřní izolace má velká omezení a není tak účinná jako izolace vnější. Při tomto typu zateplení dochází k promrznutí dřevěné konstrukce nebo naopak k velkému přehřátí. Izolace tedy teplo důkladně neakumuluje.

KatkaD