Jak zateplit dřevěný strop?

Dřevěný strop působí v interiéru vždy originálně. Zvláště ve venkovských chalupách či v podkroví starších domů evokují dřevěné stropy teplo domova, ale právě teplo může být pod dřevěným stropem problém. Velmi často mají jak chalupy, tak podkrovní prostory problém s izolací.

Proto je třeba dřevěné stropy kvalitně zateplit, aby vám romantický pohled na dřevěné trámy a prkna nad postelí neprovětrával řádně peněženku. Je obecně známo, že teplo stoupá vzhůru, takže přes strop může unikat a tím prodražovat vytápění. Poměrně často se také stává, že kvůli chybějící izolaci se v místnosti objevují vlhké mapy nebo dokonce plísně.

Na co byste měli myslet předem?

Špatně vybraná a zhotovená izolace by vám mohla způsobit velké problémy. Nejedná se o izolování pláště budovy, ale jejího vnitřku, proto jsou nezbytností parozábrany, které zabraňují průniku vlhkosti z místnosti do izolace. To, jaký typ izolace je nejlepší právě pro váš objekt, je lepší konzultovat s odborníkem. Je to levnější než náprava nepovedených izolačních experimentů.

Konstrukci dřevěného stropu obvykle tvoří trámy. Před tím, než si vyberete typ izolace, je nezbytné zkontrolovat stav trámů. Prověřte si, zda nejsou napadané hmyzem, dřevomorkou nebo hnilobou, případně zda nejsou jinak poškozené. Zbytečností není ani jejich ošetření vhodným nátěrem.

Jak lze izolovat dřevěný strop?

Existují tři základní varianty izolování:

  1. Izolace ze strany půdy
  2. Izolace pod stropem zvnitřku místnosti
  3. Nafoukání izolace mezi trámy

První varianta je obvykle nejjednodušší, ale nejde využít vždy. Druhá je vhodná jen v případě, že nechceme v interiéru přiznat dřevo a nevadí nám tedy jeho zakrytí izolací. Třetí variantu lze provést jen tehdy, jeli mezi trámy dostatečně velký prostor.

Jaké typy izolace lze použít?

I když se vám jako nejdostupnější budou jevit polystyrenové desky, vyberte si raději jiný izolant. Vhodnější jsou izolační desky z minerálních materiálů, případně minerální rohože, anebo již zmíněná foukaná izolace, rovněž na minerální bázi. Můžete se setkat také s izolacemi z dřevité nebo dokonce ovčí vlny, ale pozor na případné alergie.

Izolace nad stropem (z půdy)

Tento typ izolování dřevěného stropu je nejvhodnější. Nejen, že neupírá dřevěnému stropu nic z jeho krásy, ale i z hlediska technického řešení je nejjednodušší. Plochu je třeba očistit a pak lze už izolační desky nebo rohože rovnou klást volně na podlahu půdního prostoru. Nezapomeňte použít paropropustné membrány či další prvky izolačního příslušenství, které zajistí cirkulaci vlhkosti přirozeně celým objektem. Určitě není dobré hned na izolant umístit nepropustnou hydroizolační fólii. Tak by se totiž pod ní začala kondenzovat vlhkostí a tím bychom na sebe jen přivolali plísně. Pokud půdu rekonstruujete jako obytný prostor, určitě děláte i nové podlahy a v takovém případě je izolaci umístit pod podlahovou krytinu, nejlépe rovnou mezi trámy.

Foukaná izolace mezi trámy

Jeli mezi trámy dostateně velká dutina, lze izolaci nafoukat přímo mezi ně. Foukaná izolace se vyrábí na bázi celulózy, minerálního vlákna, nenasákavého polystyrenu, dřevovlákna či skelného vlákna. Aplikaci jednoduše a čistě provede specializovaná firma. Foukaná izolace proniká až do těch nejmenších skulin a tak se zabrání tvorbě tepelných mostů a s nimi spojených komplikací v podobě vlhkých skvrn či plísně. I foukanou izolaci je ale vhodné doplnit o paropropustné prvky. Její výhodou je možnost nafoukat libovolně vysokou vrstvu izolace, přesně podle potřeb každého stropu.

Izolace pod stropem přímo v interiéru

Tato izolace se zdaleka nehodí všude, protože poměrně významně sníží výšku místnosti. Izolační vrstva by měla být vysoká 20 – 30 centimetrů, takže výsledné snížení může být ač 40 cm. Pro umístění tohoto typu izolace totiž musíme vytvořit podhled, který obvykle tvoří kovový nebo dřevěný rošt. Rošt je nosnou konstrukcí nejen pro izolační vrstvu a parozábranu, ale také pro estetický prvek stropu, což jsou obvyklé sádrokartonové desky,

Magdalena Boukhemisová