Zateplení z konopí - jak na to?

Stále větší počet z nás hledá při stavbě či rekonstrukci ekologické a přírodní materiály. Mezi takovýto typ materiálu můžeme zařadit i technické konopí, které se těší rostoucí oblibě. Obrovskou výhodou je i to, že jsou pro jeho pěstování vhodné podmínky i u nás. Zateplení domu, jedna z nejdůležitějších částí stavby či rekonstrukce, na kterou bychom rozhodně neměli zapomenout. Správné zateplení nás dokáže ochránit před nadměrnými tepelnými ztrátami v zimním období a v létě naopak dokáže snížit pronikání tepla do obytné části. Bezesporu nejdůležitější je provedení tepelné izolace střechy, ale neměli bychom zapomínat ani na další části, jako jsou např. stěny či podlaha. Zateplení z konopí představuje moderní a ekologický způsob zateplení, který začíná být hojně využíván u novostaveb i rekonstruovaných nemovitostí.

Báječné vlastnosti konopí

Nejlépe se hodí pro zateplení střechy, ale neprohloupíte ani v případě, že ho použijete pro izolaci podlahy. Při provedení izolace podlahy za pomoci konopí také získáte dobrou akustickou izolaci, kterou zajisté oceníte.Bezesporu jednou z největších výhod je ta, že tento materiál neobsahuje žádné alergeny či zdraví škodlivé látky a je tak vhodné do všech nemovitostí. Je rovněž odolný i proti škůdcům a nemusíte se obávat ani případnému vzniku hniloby. Lze tak říci, že se jedná o zajímavý a zároveň kvalitní izolační materiál pro zateplování.

V jaké formě se konopí k zateplování používá?

Nejčastěji se k zateplování využívají desky vyrobené z technického konopí. Tyto dokáží propouštět vodní páru čímž zaručují udržení optimální vlhkost v daném prostoru. Další variantou je technické konopí zpracované do vaty či vlny. Je nutné zdůraznit, že každý z těchto typů se hodí k izolaci jiných prostorů. Pokud například budete potřebovat utěsnit okna, využijete nejspíše konopnou vatu. Pro tepelnou izolaci podkroví se použijí spíše konopné desky apod. Výrobky z konopí lze využívat k zateplování vnějších i vnitřních stěn, stopů, střechy, podlah. Konopná izolace se osvědčila i jako mezikrokevní či nadkrokevní izolant.

Dobré termoizolační vlastnosti a snadná manipulace

Konopná izolace je v současné době hojně využívána. A není se čemu divit. Její vlastnosti jsou velmi příznivé. Dá se říci, že izolace vytvořené z konopí má velmi dobré, prakticky až ideální, termoizolační vlastnosti. V zimním období dokáže zabránit úniku tepla z obytných částí a v teplých měsících naopak izoluje teplo mimo obytnou část. Konopná tepelná izolace z konopí je vhodná i co se zpracovávání týče. Lze s ním snadno manipulovat, jelikož se nejedná o zdraví ohrožující materiál. Rozhodně tak neočekávejte složitou manipulaci jako v případě např. skelné vaty. 

Jak zateplovat konopím?

Postup zateplovacích prací je prakticky stejný jako v případě použití jiných podobných materiálů. Pokud budete například umisťovat konopné desky či vatu mezi krokve, je postup naprosto jednoduchý. K rozměru mezi jednotlivými krokvemi přičteme vždy několik centimetrů (cca 2-4) a takto širokou desku pečlivě napěchujeme mezi krokve a stejně postupujeme i u dalších. Musíme dbát na to, aby na sebe jednotlivé díly skutečně doléhaly a v případě, kdy někde vznikne netěsnost, tuto je dobré vyplnit například konopnou vatou nebo vlnou.

Když jsou všechny mezikrokevní prostory vyplněny, umístí se paropropustná folie a následně přijde na řadu nadkrokevní tepelná izolace z konopí se stejným postupem.

Na nadkrokevní izolaci lze již umístit běžné obložení, jako je např. sádrokarton, dřevo apod. Prakticky stejný postupem lze zateplovat i stěny a odhlučnit podlahu. Vždy je důležité řídit se instrukcemi výrobce daného materiálu.

Kristýna P.