Jak vybrat minerální vatu na fasádu domu?
Životnost zateplovacích systémů závisí především na použitém materiálu. Při jejím výběru bychom měli svou pozornost zaměřit na přilnavost lepící desky k vnitřní i vnější straně izolantu.
U nalepeného polystyrenu se musí povrch čas od času brousit, neboť je vystaven působení povětrnostních vlivů. Je nutné proto odstranit z něj nečistoty a mastnoty, které se usazují na povrchu desek.
Minerální vata má vláknitý a strukturovaný povrch, proto na ni nepůsobí v takovém rozsahu povětrnostní vlivy a není potřeba ji brousit.
Lepidlem nejprve spojujeme vláknitou strukturu desek a teprve až poté vytváříme hrubší vrstvu lepidla pro lepení na stěnu. Nedodržíme - li tento postup, často pak dochází k prasklinám, odlepování armovací vrsvty a jiným defektům.
Předejít tomu lze použitím fasádních desek s nástřikem. Tento výrobek má již aplikovaný silikát, který slouží jako adhezní můstek mezi lepidlem a minerální vatou. Jeho použitím se výrazně snižují chyby vzniklé špatnou přilnavostí. Fasádní desky se silikátovým nástřikem zaručují dlouhodobé funkční a pevné spojení celého zateplovacího systému.
Druhy minerálních vat
Minerální vaty lze rozdělit na dvě skupiny.
První z nich tvoří lamely z minerální vaty, které obsahují kolmé vlákno. Lepí se celoplošně a jejich konečnou povrchovou úpravou může být omítka nebo podklad. Lepší tepelně izolační vlastnosti však nabízí desky z minerální vaty. Ty se skládají z podélných vláken. Lepení probíhá na váleček a tři buchty. Finální povrchovou úpravou je v tomto případě omítka.
Izolanty z minerální vaty kvůli jejich vyšší hmotnosti kotvíme pomocí hmoždinek s kovovým trnem, které jsou zapouštěny minerálními zátkami. Takto se zabraňuje tepelným mostům a prokreslování hlaviček při změnách teplot.
Skelné vaty v rolích
Tento typ vaty je ideální k použití v nezatížených konstrukcích, jakými jsou například šikmé stěny, krokve, dutiny, mezery, stropní podhledy a rošty lehkých podlah.
Se skelnou vatou se snadno pracuje, lehce se řeže i jinak upravuje na požadovaný rozměr. Na současném českém trhu je k dostání mnoho výrobků tohoto typu, k nejpopulárnějším však patří Isover Domo a Knauf Classic 039. Jsou to skutečně kvalitní skelné vaty s dlouhou životností a výbornými tepelně izolačními vlastnostmi.
Dobrým řešením se jeví také Izoroll Profi 39. Má podobné parametry jako již dříve zmíněné výrobky, je však levnější.
Mezi skutečně špičkové skelné vaty patří Unirol Profi. Pro své vynikající tepelné vlastnosti je vhodný jak pro nízkoenergetické, tak pasívní domy.
Skelné vaty jsou dodávány v různých šířkách, které se nejčastěji pohybují od 40 do 200 mm.
Čedičové deskové vaty
Tyto deskové vaty našly své využití hlavně při tepelné izolaci vnitřních prostor, příček a zateplování obvodových plášťů budov.
K nejžádanějším náleží Isover Orsik. Kupující u něj oceňují především výhodný poměr cena/výkon.
Isover Orsik je vhodný k tepelné izolaci sádrokartonových příček, na předsazené stěny a mezi krokve.
Ještě lepší izolační vlastnosti nabízí Isover Uni, který má stejné využití jako Isover Orsik, ale hodí se navíc k zateplení obvodových fasád za pomocí předsazeného roštu.Tato čedičová minerální vata zároveň slouží jako protipožární a zvuková izolace.
Je ji ale nutné chránit proti vzdušné vlhkosti v parotěsné a difúzní fólii. Tento výrobek se při aplikaci vkládá do kazet a dodává v rozměrech 1200 mm X 600 mm.
K podobnému účelu můžeme využít i Rockwool Superrock (dříve označovaný jako Airrock LD). Tyto desky ale nejsou určeny ke kotvení hmoždinkami, trny a spínacími kotvami. Jejich rozměry jsou 610 mm X 1000 mm.