Zateplení pomocí ovčí vlny
I když je v nabídce obchodů se stavebními hmotami obrovské množství nejrůznějších syntetických izolačních materiálů, stále více lidí obrací svou pozornost také k izolování pomocí čistě přírodních hmot. Používají se nejen u ekologicky realizovaných novostaveb, ale třeba také na zaizolování starších budov, třeba roubenek či dalších venkovských chalup. Jednou z nich je také ovčí vlna, jejíž velkou výhodou je, že izolace se vyrábí vlastně z odpadu. Ovce se stříhají po celém světě, ale zpracovává se jen minimum získané vlny, zbytek se bez užitku likviduje, takže zpracovat část na izolace neznamená, že by se musel zvyšovat počet chovaných ovcí.
Vlastnosti ovčí vlny
Ovčí vlna má řadu vynikajících vlastností, díky nimž se mohou zásadně zlepšit užitné parametry budovy, která je s její pomocí odizolována. Odpuzuje vodu, je pružná, ale tvarově stálá, odolná proti plísním, částečně tlumí zvuk a nechutná ani myším a dalším hlodavcům, protože ji neumí strávit. Další vlastnosti jsou například:
Hygroskopičnost
Ovčí vlna je schopná regulovat vlhkost vzduchu, protože na sebe umí vázat vodu. Je schopná do sebe vstřebat objem vody odpovídající asi 30 % její vlastní váhy, aniž by se její izolační vlastnosti zhoršili. Vlněná vlákna vlhkost ze vzduchu vstřebají, a pokud se vlhkost v místnosti sníží, jsou schopna ji zase zpět uvolnit a suchý vzduch zvlhčit.
Hořlavost
Ovčí vlna začíná sama hořet až při teplotě 560 až 600 °C, takže její bod samovznícení je při teplotě zhruba 3x vyšší než dřevo a aby hořela, potřebuje hodně kyslíku. Hoří pomalu, respektive přímý plamen ji taví, a dá se relativně jednoduše uhasit. Oproti jiným izolačním hmotám při hoření ovčí vlny nevznikají žádné jedovaté výpary. Z hlediska hořlavosti se ovčí vlna řadí do třídy B2
Objemová hmotnost
Pro řadu staveb je důležitá i objemová hmotnost. Ta se podle toho, jak byla vlna zpracována a v jaké formě je dodávána, pohybuje mezi 13 až 30 kg na m3.
Čisticí schopnost
Ovčí vlna je schopná čistit prostředí, v němž je umístěna. Obsahuje keratin, který umí dokonce neutralizovat formaldehyd, ale ovčí vlna je vhodná i do pokojů určených pro alergiky, protože pomáhá vzduch vyčistit například od pylových částic, prachových zrnek nebo ozonu. I když čistí vzduch, ovčí vlna sama se nijak nezmění.
Jak vypadá a na co se hodí?
Ovčí vlna určená pro izolování se dodává v rohožích (někteří výrobci je označují jako izolační rouna) a pásech. Tloušťka jednotlivých typů izolace se pohybuje od 10 do 300 mm. Čím silnější izolace, tím vyšší objemová hmotnost. Rohože se dodávají v rolích v šíři od 60 do 100 cm a v délce do 10 m. Pásy se dodávají v šíři od 10 cm. Cena izolačních rohoží začíná zhruba na 85 až 100 Kč za metr čtvereční. Čeští výrobci obvykle používají vlnu od lokálních dodavatelů. Ta se pere a následně také ošetřuje prostředkem proti molům a dalším škůdcům.
Nejčastěji se používá jako izolace na dřevostavby, a to pro izolování stěn, podlah, fasád i stropů, ale uplatnění najde také ve zděných objektech. Hodí se také na izolování spár ve srubech a roubených stavbách a díky svým ekologickým vlastnostem se používá i na zateplení včelích úlů.