Jak zateplit podlahu nad sklepem?

Taky nesnášíte chladno od podlahy? Máte zateplenou fasádu i střechu domu, ale přesto můžete mít poměrně chladno v místnostech, které jsou buď nad sklepem, neobývanými prostory v přízemí, garáží, nebo vstupní chodbou, případně nad průjezdem, prostě nad všemi prostory, kde se netopí. Cynik by řekl, že si stačí vzít tlusté ponožky a je po problému, ale není to pravda. Pokud strop takového prostoru nezateplíte, můžete přicházet o dost peněz. Náklady na vytápění objektu se zvyšují až o 10 % ročně. Nejčastěji se tento problém řeší právě v souvislosti se sklepy.

Zkuste se také podívat, zda není právě vypsán nějaký dotační titul, který by vám pomohl krýt náklady. Takové projekty vypisuje nejen stát, ale také kraje, a to jak pro majitele rodinných domů, tak i pro bytové domy.

Kam s ní?

Než začnete, dobře si promyslete další kroky. Podle toho, jak je dům starý, z jakých materiálů je postaven, jak vysoké má místnosti, zda proběhlo či neproběhlo zateplení fasády a střechy byste zvážit i výběr izolace pro strop sklepu, její tloušťku a další parametry.

Nejlépe po poradě s odborníkem také zvažte, zda budete izolovat zespodu (ze sklepa), nebo shora (z vašeho bytu) a co z toho je realizovatelné. Umístit izolaci do podlahy bytu nad sklepem většinou nejde, protože by to vyžadovalo velký zásah. Málokterá podlaha má v sobě vhodný prostor pro dostatečně silnou izolační vrstvu.  Pokud byste zvýšili podlahu, museli byste upravovat i všechny dveře, topení a další prvky v interiéru. Proto je jednoznačně lepším řešením zateplovat přímo strop sklepa snížením podhledu.

Ale i tady můžete narazit na problém, pokud jsou ve sklepě nějaké rozvody a pro desky by tak pod stropem nebylo dost místa. V takovém případě je nutné přímo nad trubkami izolaci vyříznout. Pokud nepoužijete nehořlavý materiál, je vhodné se také poradit o umístění elektrických rozvodů a světel. Ta lze například přesunout na stěny. Ale i tady platí, že porada s projektantem se vám určitě vyplatí.

Čtěte také: Omyly při zateplovní | Izolační materiály a jejich vlastnosti | Systém ETICS

Vhodné typy izolace

Nejčastěji se pro zateplení stropu sklepa používají:

  1. Polystyren neboli EPS desky POLYSTYREN
  • EPS desky se obvykle upevňují k podhledu mechanickým kotvením a lepením
  • finální povrchovou úpravou je obvykle tenkovrstvá omítka
  1. Desky z minerálních látek  
  • jejich výhodou je vysoká propustnost par, schopnost izolovat zvuky a nehořlavost, nevýhodou nevhodnost použití do vlhkých prostor
  • prodávají se s bílou lícovou stranou, takže je už není nutné omítat
  • desky se opět lepí, případně kotví
  1. Foukaná izolace
  • dodává se izolace na bázi celulózy, minerálního vlákna, nenasákavého polystyrenu, dřevovlákna či skelného vlákna
  • aplikace je rychlá a jednoduchá, vše provede specializovaná firma
  • aplikovat lze libovolně vysokou vrstvu izolace
  • obvykle je napuštěna látkami odpuzujícími hlodavce a zvyšujícími odolnost proti plísním

Jak silnou vrstvu?

Parametry tepelné izolace určuje norma ČSN 73 0540-2 (Tepelná ochrana budov), ale každá budova je jiná, proto je při tak zásadním kroku nezbytné nechat si potřebnou tlouštku izolace nechat spočítat od projektanta. Jinak byste mohli investovat do příliš tenké vrstvy, což by problém s chladem nevyřešilo, nebo naopak vrstvu předimenzovat, což by znamenalo zbytečné náklady.

Podlahové topení

Pokud v místnosti nad sklepem chcete využít podlahové topení, nelze použít izolaci do podhledu ve sklepě, ale musíte ji umístit přímo do podlahy. Vrstva izolace musí být dostatečně silná, minimálně 16 cm, takže takové řešení se hodí spíše do novostaveb, nebo pro případ, kdy starší dům rekonstruujete komplexně.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ izolace, přejeme vám, aby vás nohy už nikdy nezábly.

Magdalena Boukhemisová